Co je to Tribulus a jak působí na náš organismus? | CBDsvet.cz
Váš košík

Při nákupu nad 2000,- doprava zdarma

 

 

Více

Můj účet
Kontakt

Chcete nám zavolat?

Kontakt

Sociální sítě

Co je to Tribulus a jak působí na náš organismus?

Poslechněte si článek:

Rostlina s latinským názvem Tribulus terrestris může znít exoticky, ale jde o Kotvičník zemní, rostlinu, kterou lze pěstovat i v našich podmínkách. Je to jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých. Ačkoliv je tato rostlina nenápadná a v přírodě bychom ji snadno přehlédli, je jednou z nejoblíbenějších léčivých bylin s různými přínosy pro zdraví. Rostlina roste v mnoha oblastech, včetně částí Afriky, Středního východu, Evropy a Asie. Extrakt z plodů se používal jako lék v indické ajurvédské medicíně a tradiční čínské medicíně.

Lidé tuto bylinu tradičně používají pro různé potřeby, jako je udržení zdravých močových cest, zlepšení libida a boj proti otokům. V dnešní době se Tribulus terrestris běžně používá jako obecný doplněk a v doplňcích, které zvyšují hladinu testosteronu.

Použití kotvičníku pro zdraví

Před více než stoletím začal prudce stoupat zájem o tuto rostlinu z několika důvodů. Mezi nejoblíbenější použití extraktu z kotvičníku patří podpora kulturistiky, zvýšení sportovního výkonu, léčba sexuálních problémů, problémů se srdcem a krevním oběhem. Níže si tuto rostlinu představíme trochu blíže.

Zvýšení hladiny testosteronu

Tribulus terrestris je oblíbenou bylinkou pro budování svalů a to proto, že extrakt obsahuje steroidní saponin protodioscin. V rámci výzkumu vědci v Litvě nabídli sportovcům 625 mg 40-procentního saponinu, který obsahoval extrakt Tribulus terrestris třikrát denně po dobu 20 dnů. Uvědomili si, že testosteron, který byl v oběhu, se během prvních deseti dnů studie výrazně zlepšil.

Vědci, kteří tuto studii provedli, došli k závěru, že extrakt z kotvičníku funguje zvýšením hladin LH (luteinizační hormon) nebo FSH (folikuly stimulující hormon). Tyto dva hormony jsou gonadotropiny, a proto stimulují pohlavní žlázy u žen i mužů. To stimuluje tvorbu estrogenu u žen a testosteronu u mužů. Dalším faktorem je, jak si extrakt kotvičníku pohrává s hladinou glukózy v krvi, snižuje hladinu a vyvolává reakci těla, která zvyšuje testosteron.

Jiné studie ukazují, že extrakt z kotvičníku je adatogenní. Jednodušeji řečeno, doplněk bude fungovat pouze tehdy, když může pomoci vrátit tělesný systém zpět do rovnováhy nebo homeostázy. S ohledem na to možná budete muset dávkování vaší bylinky přepínat. V opačném případě můžete skončit s výsledky, které jsou podobné studii provedené v Litvě, kde dělal prvních 10 dní zázraky, ale dalších 10 dní nefungoval.

Ovlivňuje krevní cukr a zdraví srdce

Ačkoli většina uživatelů obvykle užívá extrakt pro jeho pozitivní účinky na testosteron a sexuální funkce, byl zkoumán i pro další klíčové role. Jedna studie zkoumala pozitivní účinky realizované poté, co ženy s diabetem typu 2 dostaly extrakt rostliny Tribulus terrestris. Této studie se zúčastnilo 98 žen s diabetem typu II, které užívaly 1000 mg Tribulusu denně.

Po 3 měsících došlo u žen, které dostaly bylinu, ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi ve srovnání s těmi, které dostaly placebo. Výzkumy na zvířatech také ukázaly, že extrakt z kotvičníku může snížit hladinu krevního cukru, pomáhá předcházet vzestupu hladiny cholesterolu v krvi a pomáhá chránit před poškozením cév.

Zlepšení sportovního výkonu

Doplňky stravy obsahující kotvičník jsou obvykle prodávány kvůli jejich schopnosti zvýšit hladiny testosteronu. Výsledkem je budování svalové hmoty, zvýšení síly a zvýšení koeficientu účinnosti bílkovin. To napomáhá schopnostem těla a fyzické odolnosti v případech psychického a fyzického přepracování.

Navíc má okamžitý energizující a osvěžující účinek. Extrakt také pomáhá udržovat normální metabolismus, podporuje odbourávání tuků, což je klíčová součást boje proti nadváze. Předpokládá se, že tato bylina má anabolický charakter. Tribulus terrestris je součástí několika kulturistických programů v rámci různých regeneračních vzorců pro čistý nárůst tělesné hmotnosti, posílení síly a růstu svalové hmoty. Tento doplněk je proto velmi vhodný pro sportovce během přípravy a aktivního období a během období zotavení po fyzickém vyčerpání. Tribulus je tedy velmi užitečný pro sportovce a jednotlivce, kteří cvičí pro dobrou kondici a zdraví.

V analýze jedenácti dříve publikovaných klinických studií autoři zprávy zjistili, že vyšší stupeň účinku na zvýšení sportovního výkonu byl zaznamenán při užívání extraktu, když doplňky obsahovaly kombinaci látek.

Podpora celkového zdravotního stavu

Extrakt z kotvičníku podporuje u mužů normální fungování prostaty a zdraví ostatních žláz s vnitřní sekrecí a pozitivně ovlivňuje psycho-emocionální a fyzické zdraví. Extrakt také udržuje optimální hladinu cholesterolu v těle. Výtažek z tribulusu navíc udržuje stěny cév pružné a pevné, čímž pomáhá zlepšovat zdraví imunitního systému.

U žen pomáhá extrakt z tribulusu při menopauzálních změnách, protože účinné látky podporují hormonální rovnováhu těla a pomáhají při zmírňování menstruačních bolestí. Další výhodou, která činí tento extrakt oblíbeným, je to, že furostanolové saponiny umožňují přeměnu protodioscinu na DHEA (dehydroepiandrosteron), který se obvykle podílí na pravidelné syntéze steroidů tím, že pomáhá při transformaci pohlavních hormonů z volného cholesterolu.

Podpora sexuálního zdraví

Podle výzkumu publikovaného v roce 2017 může Tribulus terrestris pomoci zmírnit erektilní dysfunkci. Při zkoumání účinků 3měsíčního užívání extraktu u mužů se středně těžkou nebo mírnou erektilní dysfunkcí si vědci uvědomili, že ti, kteří dostali extrakt z kotvičníku, zažili výrazné zlepšení sexuálních funkcí.

Studie provedená v roce 2018 naznačuje, že tribulus extrakt může pomoci při léčbě sexuální dysfunkce u žen. Během studie bylo 40 žen, které ztratily libido, léčeno přípravkem kotvičníkem nebo placebem. Na konci studie měli ti, kteří obdrželi extrakt z tribulus terrestris, zvýšenou hladinu testosteronu a zaznamenali velké zlepšení faktorů, jako je vzrušení, touha a spokojenost.

Jiná skupina vědců zjistila, že když muži s nízkou sexuální touhou dostávali 750–1500 mg extraktu denně po dobu osmi týdnů, jejich sexuální apetit se zvýšil o 79 procent.

Vědci také zjistili, že 67 procent žen se sníženým libidem zažilo zlepšenou sexuální touhu poté, co dostaly doplňky s kotvičníkem v rozmezí 500 až 1500 mg po dobu 3 měsíců.

Další klinické studie také dokumentovaly, že doplňky obsahující kotvičník zlepšily vzrušení, sexuální touhu a sexuální uspokojení u žen s nízkým libidem. Některé studie naznačují, že užívání 800 mg této byliny denně nemusí účinně léčit erektilní dysfunkci. Studie však ukázaly významné zlepšení sexuální spokojenosti a erekce s dávkou 1500 mg denně.

Podpora při hubnutí

Přestože kotvičník není primárně hubnoucí bylinou, může přispět ke snížení hmotnosti. To je velmi důležité pro ty, kteří mají sníženou hladinu testosteronu a zároveň jsou obézní. Nízké hladiny testosteronu jsou spojeny s nízkou energetickou hladinou, sníženou svalovou silou a hmotností a nezdravým nárůstem hmotnosti. Výzkum také ukázal, že lidé s obezitou nebo nadváhou mívají snížené hladiny testosteronu.

S ohledem na to může vlastnost kotvičníku zvyšující testosteron vést ke ztrátě hmotnosti. Kromě toho, když použijete doplňky s kotvičníkem, můžete zaznamenat vzestup vaší úrovně energie. Tuto energii můžete použít k intenzivnímu fyzickému cvičení, čímž zvýšíte své úsilí při hubnutí.

Další potenciální zdravotní přínosy

Kromě již diskutovaného použití extraktu může mít bylina i další pozitivní účinky na tělo. Mezi tyto účinky patří:

  • Imunita: Bylo prokázáno, že imunita myší se zlepšuje, pokud jim je podáván extrakt z kotvičníku.
  • Rovnováha tekutin: Tato bylina může fungovat jako diuretikum a zvýšit produkci moči.
  • Zánět: Malý výzkum ve zkumavce ukázal možné protizánětlivé účinky.
  • Mozek: Když je extrakt použit jako součást mnoha přísad v doplňku, bylo zjištěno, že má u potkanů antidepresivní účinky.
  • Rakovina: Studie ve zkumavkách prokázala možné protirakovinné účinky tohoto doplňku.
  • Úleva od bolesti: Pokud se extrakt používá ve vysokých dávkách, přináší u myší úlevu od bolesti.

Dávkování Tribulus terrestris

Ve výzkumných studiích zkoumajících zdravotní přínosy byliny byly použity různé dávky extraktu. U studie zkoumající účinnost byliny při erektilní dysfunkci byla dávka extraktu Tribulus terrestris 250 mg užívaná 3krát denně po dobu 3 měsíců a byly zaznamenány pozitivní účinky.

Výzkumníci zkoumající potenciál v účinku na snížení hladiny cukru v krvi používali 1 000 mg denně, zatímco studie zkoumající zlepšení libida použila dávky 250–1 500 mg denně. Jiní výzkumníci použili dávky vzhledem k tělesné hmotnosti účastníka. Několik výzkumníků například použilo dávky 10 až 20 mg na kg tělesné hmotnosti.

S ohledem na to, pokud jste vážili přibližně 70 kg, možná budete muset užít dávku 700–1 400 mg denně.

Pokud není použit koncentrovaný Tribulus terrestris, měly by být tradiční dávky základního prášku z kořenů v rozmezí 5 g až 6 g, ale plody by měly být mezi 2 g až 3 g.

Nákup produktů obsahující Tribulus terrestris

Na trhu je mnoho doplňků obsahujících tuto bylinu, ale ještě to neznamená, že každý doplněk je vhodný nebo kvalitní. Vyvarujte se nákupu doplňků od neznámých nebo neseriózních prodejců. Ne všichni dodavatelé mají znalosti a špičkové vybavení, které jim umožní připravit nejčistší extrakt z kotvičníku. Některé produkty obsahují velmi malé množství saponinů. Ještě horší je, že někteří dodavatelé neuvádějí množství účinných látek, což je špatné znamení.

Jistotou kvality jsou naše kapsle s extraktem Kotvičníku zemního, které naleznete v našem eshopu. Jde o vysoce kvalitní 85% extrakt, který vám zajistí všechny potřebné účinky, které od kotvičníku očekáváte.

Související příspěvky

0 0 votes
Article Rating

Napsat komentář

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
100% legální

Naše produkty jsou zcela legální a splňují veškeré požadavky a předpisy platné v zemi, kde jsou nabízeny

Laboratorně testováno

Jsou rovněž pečlivě laboratorně testovány, aby bylo zajištěno, že splňují nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti.

Certifikace EU

Naše produkty jsou také certifikované Evropskou unií, což zaručuje jejich kvalitu a bezpečnost pro naše zákazníky.

Diskrétní balení

Zásilky balíme diskrétně s ohledem na zachování soukromí našich zákazníků.

Dárek k nákupu

Protože si velmi vážíme vaší přízně, k větším objednávkám přidáváme jako poděkování malý dárek.

Vítejte! Pro vstup ověřte svůj věk Je vám 18 let nebo více?