Publikováno Napsat komentář

Žhavé téma jménem HHC

Už jste slyšeli o HHC neboli hexahydrokanabinolu? K čemu je dobrý a kde se vlastně bere? Tento kanabinoid zatím celkem úspěšně uniká porozumění a informace o něm jsou často protichůdné. Na trh se dostal relativně nedávno a je ho potenciál je zřejmě velký. Proč to tak je? Pojďme si ujasnit základní body.

Co je HHC?

Hexahydrokanabinol ( angl. Hexahydrocannabinol ) poprvé vytvořil v roce 1944 americký chemik Roger Adams, který k Delta-9 THC přidal molekuly vodíku (provedl tzv. hydrogenaci). Tak z THC vznikl hexahydrokanabinol.

Jak se vyrábí?

Výroba HHC je proces o mnoha krocích. Základem je CBD, který se nejprve se extrahuje z rostliny konopí, poté se destiluje a izoluje v práškové formě. V této fázi přichází na řadu chemická reakce, na jejímž výstupu je právě HHC.

Co se týče bezpečnosti výroby, Richard Sams, vědecký ředitel KCA Laboratories, říká, že hexahydrokanabinol (konkrétně Leafly) lze bezpečně vyrábět v dobře vybavené laboratoři. Pokud by se ale výroba zvyšovala, rostou i rizika, a to zejména v podobě výbuchu.

Účinky HHC


Ohledně účinků zatím neexistuje jednoznačná shoda. Částečně je to dané tím, že při výrobě je konečným výsledkem směs dvou různých druhů molekul: 9R HHC se aktivně váže na přirozené endokanabinoidní receptory těla, zatímco 9S HHC s mírně odlišnou molekulární strukturou v tom tak dobrá není.

Karl Ray z Colorado Chromatography k tomu říká: „Pokoušet se tyto dvě molekuly izolovat a oddělit od sebe by bylo tak neefektivní z hlediska nákladů, že by to ve skutečnosti nevytvořilo životaschopný produkt. Naším cílem, když vyrábíme naše HHC, je vždy maximalizovat množství aktivní sloučeniny a minimalizovat množství méně aktivní sloučeniny. Nikdy to však není dokonalé – obvykle je to někde kolem 2:1 nebo 1:1.”

Obecně se uvádí, že hexahydrokanabinol může mít účinky na tělo a mysl podobné jako THC. Nicméně je méně účinný než delta-8 THC, u kterého se uvádí zhruba poloviční účinnost než u standardního delta-9 THC.

Objeví se HHC v testu?

Některé zdroje naznačují, že HHC se může vyhnout testům na drogy. Jde ovšem převážně o neoficiální důkazy a zkušenosti uživatelů. Podle našich osobních zkušeností se na českém testu neprojevuje.

James Stephens, viceprezident pro inovace v Creo, říká: „Zaznamenal jsem v reklamě informaci, že HHC se nepřeměňuje na 11-hydroxy-THC, což je běžný testovací metabolit na drogy. To by mohlo být použito k obcházení testování drog, pokud se ukáže, že je to pravda.”

Jak tedy k tomuto bodu přistoupit? Neexistuje žádný jasný důkaz o tom, že by se hexahydrokanabinol neobjevil na drogovém testu na marihuanu, ovšem určité náznaky a neoficiální důkazy tu jsou.

0 0 votes
Article Rating

Napsat komentář

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments