CBCV neboli cannabichromevarin je jednou ze zhruba 140 podobných chemických sloučenin (kanabinoidů) přítomných ve všech odrůdách konopí. Je to propylový homolog kanabichromenu (CBC), je neintoxikační a nevyvolá euforické opojení jako delta-8, delta-9 nebo jakýkoli jiný izomer THC. CBCV je však potenciálně psychoaktivní, protože ovlivňuje nebo moduluje chemické látky v mozku, a proto vědci studují jeho antikonvulzivní účinky. Dále, protože je téměř chemicky identický s CBC, mnozí věří, že sdílejí stejné protistresové, antidepresivní, protistresové a protizánětlivé účinky. Bohužel, přestože byl objeven již v roce 1975, je o CBCV známo jen velmi málo dalšího.
Co je to tedy CBCV?
Je jednou z více než 140 podobných přirozeně se vyskytujících chemických sloučenin (kanabinoidů) přítomných ve všech odrůdách konopí, včetně konopí a marihuany. Není omamný a nezpůsobuje euforické vzrušení, ale je potenciálně psychoaktivní, protože ovlivňuje mozek a jeho chemické látky a má jemné účinky na změnu nálady.
CBCV má chemickou strukturu C19H26O2 a je to propyl kanabinoid, což znamená, že jeho struktura má ocas se třemi atomy uhlíku. Naproti tomu CBC, což je pentylový kanabinoidní protějšek CBCV, má ocas s pěti atomy uhlíku. Rostliny konopí biosyntetizují CBCV prostřednictvím přirozeně se vyskytující kyseliny divarinové. Naproti tomu CBC je biosyntetizován prostřednictvím kyseliny olivetolové. Asijské konopí a hašiš mají běžně vyšší množství propyl kanabinoidů, včetně CBCV.

Molekulární struktura CBCV kanabichromevarinu
Jde o menší kanabinoid. Na rozdíl od kanabidiolu (CBD) a tetrahydrokanabinolu (THC) je CBCV minoritním kanabinoidem, což znamená, že tvoří <1 % celkového kanabinoidního profilu konopí.
CBCV pochází z kyseliny kanabichromevarinové (CBCVA). Konverze CBCVA na CBCV nastává při vystavení teplu, známému také jako proces dekarboxylace, při kterém se atom uhlíku uvolňuje z uhlíkového řetězce. Jinými slovy, CBCVA přestává být kyselinou a přeměňuje se na plnohodnotný kanabinoid.
CBCV byl objeven výzkumníky z University of Nagasaki při analýze varianty Meao, kmene marihuany pěstovaného v Thajsku. Od jeho objevení byl výzkum omezený. O jeho účincích, výhodách nebo bezpečnosti je známo jen velmi málo.
Aktuální výzkum CBCV
Současný výzkum CBCV je omezený a existuje jen velmi málo předklinických nebo klinických studií o tom, jak interaguje s vaším tělem. Nedostatek výzkumu není šokující. Hlavní kanabinoidy, jako je CBD, THC a kanabigerol (CBG), zaujaly většinu pozornosti, pokud jde o výzkum, a většina menších kanabinoidů zůstala stranou.
Produkty, které vás mohou zajímat
To však neznamená, že výzkum CBCV neexistuje – jste omezeni pouze na jednu velmi nedávnou studii o jeho potenciálních antikonvulzivních schopnostech v kombinaci s jinými menšími kanabinoidy.
CBCV jako potenciální antikonvulzivum
V nedávné preklinické studii výzkumníci objevili, že kombinace CBCV, CBCVA, CBCA a CBC má významné antikonvulzivní vlastnosti u testovacích subjektů na myších, které zažívají záchvaty vyvolané hypotermií. Výzkumný tým věří, že CBCV a všechny ostatní deriváty CBC „mohou tvořit součást mechanismu, kterým jsou řemeslné konopné oleje u pacientů antikonvulzivní“.

Výhody CBCV: K čemu je to dobré?
Výhody CBCV jsou stále poněkud neznámé. Přesto, soudě podle omezeného výzkumu uvedeného výše, můžeme bezpečně říci, že má potenciál jako slušné antikonvulzivum, zejména v kombinaci s jinými kanabinoidy. Navíc, protože CBCV je téměř identický s CBC, předpokládáme, že sdílejí velmi podobné výhody.
Výzkum ukazuje, že CBC se váže na vaniloidní receptor typu 1 (TRPV1) a přechodný receptorový potenciál ankyrin 1 (TRPA1). Aktivace obou receptorů může ovlivnit vnímání bolesti a zabránit enzymům v rozkladu anandamidu. Anandamid je endogenní kanabinoid (endokanabinoid) produkovaný přirozeně mozkem. Je také známá jako „molekula blaženosti“, vytvářející pocity štěstí a potěšení. CBC prevence rozkladu anandamidu znamená prodloužené a účinnější zvýšení nálady.
Výzkumníci také naznačují, že modulace TRP kanálů CBC by mohla bojovat proti COVID-indukovanému syndromu akutní respirační tísně (ARDS) snížením prozánětlivých cytokinů v plicích a krvi až o 50 %. CBC je také selektivní agonista kanabinoidního receptoru 2 (CB2), který by se mohl ukázat jako prospěšný pro modulaci zánětu.
A konečně se předpokládá, že CBC má antidepresivní a antistresové vlastnosti v testovacích modelech na hlodavcích, zejména ve spojení s CBD, THC a CBG.
Účinky CBCV: Jak se cítíte?
Kromě toho, že se jedná o neopojný kanabinoid bez schopnosti vyvolat euforické vzrušení, je velmi málo známo o tom, jak se po CBCV cítíte. Protože však CBCV sdílí mnoho podobností s CBC, předpokládáme, že jejich účinky jsou téměř totožné.
Účinky CBC zahrnují:
- Štěstí
- Zvýšení nálady
- Relaxace
- Snížení stresu
Jaké je CBCV ve srovnání s THC a CBDA?
- CBCV vs THC – Zatímco CBCV nevyvolává euforické opojení, THC ano, vazbou na receptory kanabinoidu 1 (CB1), které se nacházejí v mozku a centrálním nervovém systému. Na rozdíl od CBCV není THC homologem CBC, ani to není propyl kanabinoid. Oba mají různé chemické struktury. CBCV a THC mají potenciální antikonvulzivní přínosy pro pacienty s epilepsií. THC však může být také naopak prokonvulzivní a špatným kontrolorem záchvatových epizod.
- CBCV vs CBDA – Stejně jako CBCV ani CBDA nevyvolává euforické vzrušení, ani neovlivňuje vaše myšlení, paměť nebo úsudek. CBDA je kyselá forma CBD před procesem dekarboxylace. CBCV je dekarboxylovaná forma CBCVA. Předpokládá se, že ani CBCV, ani CBDA nemají velkou afinitu s vašimi kanabinoidními receptory a působí jako slabí agonisté receptorů. Místo toho mají oba spíše vztah s jinými receptory oddělenými od vašeho endokanabinoidního systému. CBCV potenciálně interaguje s vašimi receptory TRPV1 a TRPVA1, zatímco CBDA ovlivňuje serotoninové receptory 5-HT.
Závěr
Stejně jako u většiny minoritních kanabinoidů zůstává CBCV pro výzkumníky, odborníky v oboru a spotřebitele záhadou. Nicméně podobnost CBCV s CBC a jeho přínosy z něj činí slibný kanabinoid, zejména v kombinaci s jinými základními kanabinoidy, včetně CBD, CBG a THC.