Proč je pro tělo důležitá GABA? | CBDsvet.cz
Váš košík

Při nákupu nad 2000,- doprava zdarma

 

 

Více

Můj účet
Kontakt

Chcete nám zavolat?

Kontakt

Sociální sítě

Proč je pro tělo důležitá GABA?

Poslechněte si článek:

Je pro vás GABA neznámý pojem? Kyselina gama-aminomáselná – často označovaná jako GABA – je aminokyselina a neurotransmiter, typ chemické látky odpovědné za přenos signálů z nervové buňky do jiné buňky. Konkrétně GABA zpomaluje aktivitu v mozku a má uklidňující účinek. GABA, produkovaná přirozeně v těle, je také široce dostupná ve formě doplňků. Doplňky GABA mohou pomoci zvýšit hladiny GABA v mozku. Mohou dokonce léčit:

  • Úzkost
  • Stres
  • Deprese
  • Problémy se spánkem

Tento doplněk stravy tedy významně snižuje stres a zlepšuje relaxaci a spánek. Na rozdíl od mnoha doplňků stravy nelze GABA nalézt v běžných potravinách. Ale tvrdí se, že některé potraviny obsahující antioxidanty zvané flavonoidy mohou zvýšit aktivitu GABA ve vašem těle. Mezi tyto potraviny patří:

  • Ovoce
  • Zelenina
  • Čaje
  • Červené víno

Vědci však ve skutečnosti nevědí, zda některé potraviny mohou ovlivnit způsob, jakým GABA funguje v mozku. Představíme si blíže, jak může GABA pomoci lidem vypořádat se se stresem a úzkostí. Bude hovořit o doplňcích GABA a důkazech pro jejich předpokládané výhody.

Nabízejí doplňky GABA nějaké výhody?

Výzkum ukazuje, že GABA může hrát klíčovou roli při ochraně před depresí a úzkostí. Například článek publikovaný v časopise Neuropharmacology v roce 2011 dospěl k závěru, že lidé s úzkostí a depresí mají vyšší pravděpodobnost nízké hladiny GABA. Neexistuje však dostatek výzkumu zdravotních účinků doplňků GABA, aby bylo možné učinit nějaké závěry. A co víc, vědci ještě nepřišli na to, jestli GABA užívaná jako doplněk může skutečně zasáhnout mozek a vyvolat nějaké prospěšné změny.

Přirozené způsoby, jak zvýšit hladiny GABA

Látky používané k relaxaci, jako je alkohol, stimulují GABA receptory. To vede k pocitům relaxace a ospalosti. Ke stejnému účinku dochází v důsledku užívání léků navozujících spánek, jako zolpidem.

Tyto přístupy jsou však účinné pouze po krátkou dobu. Mohou mít také nežádoucí vedlejší účinky. Některé bylinné doplňky (včetně kozlíku lékařského) mohou pomoci zvýšit hladiny GABA v mozku. Jedna studie naznačuje, že inhalování vůně jasmínu (látka často používaná v aromaterapii) může pomoci zvýšit účinky GABA.

Některé praktiky mysli a těla mohou také pomoci zvýšit hladinu GABA ve vašem mozku. Například studie z roku 2020 publikovaná v The Journal of Alternative and Complementary Medicine zjistila, že cvičení jógy může vést k vyšším hladinám GABA. Díky tomu můžete mít lepší náladu a méně úzkosti.

Shrnutí

Zatímco alkohol a prášky na spaní mohou zvýšit vaše hladiny GABA, mohou také způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Některé bylinné doplňky, jako je kozlík lékařský, mohou poskytnout přirozené zvýšení hladiny GABA. Cvičení jógy může také pomoci uvolnit tělo a zvýšit hladinu GABA v mozku.

Možné vedlejší účinky

Doplňky GABA jsou považovány za pravděpodobně bezpečné, pokud se užívají perorálně po dobu až 12 týdnů. Těhotné a kojící ženy by se však GABA měly vyhýbat, protože není dostatek informací, aby bylo možné určit, zda je pro ně bezpečný nebo účinný. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek výzkumu, který by podpořil jeho účinnost, je příliš brzy doporučovat doplňky GABA nebo jiné bylinné doplňky, o kterých se říká, že zvyšují hladiny GABA pro jakýkoli stav.

Pokud uvažujete o použití doplňků GABA pro prevenci nebo léčbu konkrétního zdravotního problému, poraďte se se svým lékařem, než začnete svůj režim suplementace.

Dávkování a příprava

Vzhledem k tomu, že existují omezené informace o doplňcích GABA, neexistují žádné pokyny pro vhodné dávkování pro jakýkoli stav. Pokud se rozhodnete užívat doplněk GABA, postupujte podle pokynů na štítku.

Co hledat

Doplňky GABA se prodávají ve formě pilulek a kapslí. V našem eshopu naleznete výhodné balení GABA 60 kapslí 500 mg. Můžete na trhu také vidět doplněk prodávaný jako prášek. Vyvarujte se nákupu doplňků GABA od pochybných výrobců nebo od zahraničních prodejců, u nás máte záruku, že kupujete produkty nejvyšší kvality.

Související příspěvky

5 1 vote
Article Rating

Napsat komentář

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
100% legální

Naše produkty jsou zcela legální a splňují veškeré požadavky a předpisy platné v zemi, kde jsou nabízeny

Laboratorně testováno

Jsou rovněž pečlivě laboratorně testovány, aby bylo zajištěno, že splňují nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti.

Certifikace EU

Naše produkty jsou také certifikované Evropskou unií, což zaručuje jejich kvalitu a bezpečnost pro naše zákazníky.

Diskrétní balení

Zásilky balíme diskrétně s ohledem na zachování soukromí našich zákazníků.

Dárek k nákupu

Protože si velmi vážíme vaší přízně, k větším objednávkám přidáváme jako poděkování malý dárek.

Vítejte! Pro vstup ověřte svůj věk Je vám 18 let nebo více?