Publikováno Napsat komentář

Klonování konopí: základní informace i praktické tipy

Klonování konopí je velmi efektivním, rychlým a poměrně snadným způsobem, jak vytvořit novou rostlinu z původní mateřské rostliny konopí. V čem přesně spočívá, jak prakticky funguje a proč se vlastně používá vedle pěstování ze semínek? Přečtěte si článek, který se věnuje těm nejdůležitějším informacím.

Co je klonování konopí


Pěstitelé konopí používají termín klonování k označení procesu nepohlavního rozmnožování, při kterém se pomocí řízků vytvářejí z mateřské rostliny nové mladé rostliny konopí. Někdy tento proces označují také jako množení řezem.

Proces klonování konopí můžeme také popsat jako metodu reprodukce rostlin konopí, jejímž výsledkem je rostlina geneticky identická s rostlinou mateřskou.

Proč se konopí klonuje

A právě genetická identita s mateřskou rostlinou je klíčovým důvodem použití této metody, a to v případě, kdy má mateřská rostlina žádoucí vlastnosti, které bychom chtěli reprodukovat. Může jít například o příznivý profil účinných látek, vzrůst nebo zajímavý výnos.

Klonování konopí je rychlý a efektivní způsob, jak rozšířit vlastnosti požadované rostlinné genetiky.

Důvody a výhody klonování jsou velmi zajímavou oblastí, které se věnuje celý náš samostatný článek.

Jak na klonování konopí

Základem klonování je vytvoření řízku a podpoření jeho úspěšného zakořenění. Řízky bývají velice křehké a při neopatrném zacházení se může poměrně snadno stát, že uhynou. Nicméně při trpělivé a opatrné manipulaci a vhodně vybraném zakořeňovacím a pěstebním médiu jde o poměrně jednoduchý proces, který mohou zvládnout i začátečníci.

Všechny kroky klonování včetně detailů a praktických tipů si můžete projít v tomto článku.

Alternativní metody


Další metodou množení rostlin konopí jsou semena. Pěstitelé šlechtí samčí a samičí rostliny, aby produkovaly semena za účelem pěstování startovacích rostlin konopí. Na rozdíl od klonování je množení semeny druhem pohlavní reprodukce mezi samčími a samičími rostlinami. Zajímá vás srovnání těchto dvou metod včetně jednotlivých výhod a rizik? Podívejte se sem.

Méně známou metodou množení je potom množení pomocí tkáňových kultur, které má podobný cíl jako klonování. Tkáňové kultury se odebírají z malých rostlinných řezů a umístí se do husté živné kultury. Pomocí této metody mohou malé kousky rostlinné tkáně z konopných řízků ve výsledku vytvořit stovky klonů.

0 0 votes
Article Rating

Napsat komentář

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments